Blog

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych w 2021 roku

Opodatkowanie dochodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest jedną z form naliczania podatku w Polsce. Po zmianach, które weszły w życie w styczniu tego roku, ryczałt wydaje się być jeszcze bardziej atrakcyjną formą rozliczania. Tym bardziej, że znacznie poszerzone zostało prawo do korzystania z takiego opodatkowania.

Sprawdź czym jest ryczałt, jakie są jego cechy i jakie najważniejsze zmiany wprowadziła ostatnia nowelizacja.  

 

Ryczałt – pojęcie i cechy

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, czyli tzw. ryczałt to uproszczona forma opodatkowania. Jego główną cechą jest brak możliwości odliczenia ponoszonych kosztów. Co to oznacza w praktyce? Opodatkowaniu podlega przychód – tj. cała kwota otrzymana od kontrahenta pomniejszona o podatek VAT, a nie dochód – czyli przychód pomniejszony o koszty. Ponadto brak jest możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Wyjątek stanowi ryczałt od najmu prywatnego.

 

Jedynymi składowymi, które możesz odliczyć są:

  • składki na ZUS,
  • wydatki na cele rehabilitacyjne,
  • wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • wydatki z tytułu użytkowania sieci internetowej do kwoty 760 zł,
  • darowizny na określone cele.

Kto może zostać ryczałtowcem – zmiana definicji wolnego zawodu

Od tego roku rozszerzony został katalog wolnych zawodów, które mogą skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu. OW art. 4 pkt. 11 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wymienione zostały enumeratywnie zawody, które uznane są za zawody wolne. Do najważniejszych zmian zaliczyć można dołączenie do grupy:

  • fizjoterapeutów,
  • położnych,
  • pielęgniarki,
  • księgowych,
  • doradców podatkowych,
  • biegłych rewidentów.

Co więcej indywidualna działalność w ramach wolnego zawodu, która świadczona jest na rzecz osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, także może zostać objęta ryczałtem. Takiej możliwości nie było przed zmianami.

 

Warto dodać, że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu, warunkujące rozliczanie ryczałtem, uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, czy dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

 

Zwiększenie progu osiąganych przychodów

Ryczałt mogą obecnie wybrać osoby fizyczne prowadzące działalność, które w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 2 mln euro z tytułu osiąganych przychodów. W przypadku wspólników spółki cywilnej kwota ta jest wspólną kwotą uzyskanych przychodów. Jest to znaczne podwyższenie kwoty warunkującej ryczałt. Poprzednio granica wynosiła bowiem 250 tyś. euro.

 

Stawki procentowe ryczałtu

Bardzo istotną zmianą wprowadzoną w styczniu tego roku było obniżenie stawek ryczałtu. Obecnie wynoszą one: 17%, 15%, 12,5% 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2% i są uzależnione od rodzaju wykonywanej działalności. Co istotne, stawka przy wyborze ryczałtu jest teraz niższa niż w przypadku podatku liniowego. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie dla podatników, którzy nie generują żadnych kosztów uzyskania przychodu lub w bardzo ograniczonej wysokości.  

 

Do kiedy zgłosić ryczałt

Aby korzystać z ryczałtu, należy zgłosić to do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w odpowiednim terminie. Oświadczenie o wyborze ryczałtu należy złożyć:

  • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy w roku podatkowym przychód, albo
  • do końca roku – jeżeli pierwszy taki przychód osiągniesz dopiero w grudniu.