Blog

Prawo budowlane 2021 – o czym trzeba wiedzieć planując budowę domu

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w Prawie budowlanym. Podobnie jest w tym roku. Niektóre z nich weszły już w życie, inne natomiast obowiązywać będą z rozpoczęciem kolejnych miesięcy. Ustawodawca uzasadnia je koniecznością przyspieszenia i uproszczenia procesu inwestycyjnego. Część rozwiązań jest zaś następstwem wprowadzania do polskiego porządku prawnego unijnych proekologicznych wymogów.

Sprawdź, jakie najważniejsze zmiany wprowadzono i jakie rozwiązania są zapowiadane w 2021 roku.

 

Warunki techniczne

W 2010 roku Parlament Europejski i Rada uchwaliły dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej, której celem jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie nowe domy w państwach członkowskich osiągnęły status zeroenergetycznych. Ponadto domy modernizowane powinny zostać dostosowane do obecnych warunków tak, aby w jak największym stopniu zminimalizować  potrzebę korzystania z energii pierwotnej. 

 

Wprowadzone od stycznia tego roku zmiany w polskich przepisach są przejawem dostosowania prawa do unijnych wymogów. W myśl nowych zasad każdy inwestor, który otrzyma pozwolenie na budowę w 2021 roku będzie musiał spełnić warunki techniczne WT 2021. Najważniejsze zmiany dotyczą dwóch parametrów:

  • EP, czyli nieodnawialna energia pierwotna potrzebna do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia – jej wartość nie może przekroczyć 70kWh/m2,
  • U, czyli współczynnik przenikania ciepła – nie może przekroczyć 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K dla zwykłych i balkonowych okien, 1,1W/m2K dla okien dachowych.

Cyfryzacja procesu budowlanego

Bardzo istotną z punktu widzenia inwestora zmianą, która wprowadzona została i nadal postępuje, jest cyfryzacja procesu inwestycyjnego. Przejawem tego jest serwis e-budownictwo, czyli rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym. Do listy wniosków, które złożyć można w drodze elektronicznej z dniem 1 i 5 lipca 2021 roku dołączą kolejne. Są to:

  • wniosek o pozwolenie na budowę,
  • wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu,
  • wniosek o wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę,
  • wniosek o pozwolenie na budowę tymczasowego budynku,
  • wniosek o uproszczoną legalizację,
  • zawiadomienie o zakończeniu budowy,
  • zawiadomienie o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego,
  • wniosek o pozwolenie na użytkowanie,
  • wniosek o pozwolenie na użytkowanie – przed zakończeniem budowy,
  • zgłoszenie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego (wniosek elektroniczny dostępny od 5 lipca br.).

Należy dodać, że jako załączniki do wniosku o pozwolenie na budowę będą mogły zostać dołączone dokumenty w postaci kopii, nie zaś jak do tej pory – wyłącznie w formie oryginału.

 

Inne ważne zmiany Prawa budowlanego

We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie ważna zmiana Prawa budowlanego, którą warto także pokrótce omówić – chodzi o pojęcie „obszaru oddziaływania obiektu”. Obecna definicja zawęża to pojęcie względem poprzednio obowiązującej, co usprawnia postępowanie. Obszarem oddziaływania obiektu jest zatem teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie odrębnych przepisów, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu.

 

Mówiąc o najnowszych zmianach Prawa budowlanego nie sposób nie wspomnieć także o zmianie art. 29 ustawy, który w istotny sposób zmienił katalog obiektów, których budowa nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wystarczające jest jej zgłoszenie.