Blog

Czy zagraniczny rozwód będzie uznany w Polsce?

W zależności od tego, gdzie i kiedy rozwiązano małżeństwo, obowiązują następujące reguły:

- bezpośrednio skuteczne dla polskich władz i wymagające jedynie rejestracji są wyroki rozwodowe wydane przez sądy: (a)   państw członkowskich Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku lub  (b)  państw niebędących członkami Unii Europejskiej od 1 lipca 2009 roku   

- respektowane po uprzednim uznaniu w polskim sądzie okręgowym są wyroki rozwodowe wydane przez sądy:(a)   państw członkowskich Unii Europejskiej przed 1 maja 2004 roku  lub 

(b)  przez sądy pozostałych państw przed 1 lipca 2009 roku     

 

Rejestracja rozwodu w urzędzie stanu cywilnego

 

Obecnie, aby wpisać informację o rozwodzie do polskiego aktu małżeństwa wystarczy przedłożyć w urzędzie stanu cywilnego prawomocny zagraniczny wyrok rozwodowy wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.   

 

Rejestracja rozwodu w konsulacie  

 

Jeśli mieszkacie zagranicą czynności rejestracyjnych związanych z wyrokiem może dokonać polski konsul, co znacznie upraszcza sprawę i pozwala zaoszczędzić czas na przyjazd do Polski. Aby zarejestrować wyrok rozwodowy za pośrednictwem konsula, należy złożyć do niego wniosek o transkrypcję zagranicznego aktu małżeństwa i naniesienie w  tym akcie wzmianki o rozwodzie. Warunkiem jest, aby w chwili składania wniosku małżeństwo było rozwiązanie przez rozwód, a wyrok był wydany po 1 maja 2004 roku (w przypadku wyroków sądów państw Unii Europejskiej) lub po 1 lipca 2009 roku (w przypadku wyroków sądów pozostałych państw).  

 

Uznanie orzeczenia sądu zagranicznego w Polsce Jeśli rozwiedliście się w państwie Unii Europejskiej przed dniem 1 maja 2004 r. lub w innym państwie przed dniem 1 lipca 2009 r., konieczne będzie uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego przez polski sąd. Sprawę będzie rozpoznawał sąd okręgowy, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy o rozwód. Aby przeprowadzić procedurę uznania należy złożyć wniosek i załączyć do niego następujące dokumenty:

a)     urzędowy odpis wyroku zagranicznego ze stwierdzeniem jego prawomocności 

b)   tłumaczenie przysięgłe wyroku na język polski

c)     skrócony odpis aktu małżeństwa z polskiego urzędu stanu cywilnegod)   dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 300 zł. 

O uznaniu zagranicznego wyroku rozwodowego sąd orzeknie postanowieniem po przeprowadzeniu rozprawy.  

 

Jeżeli obydwoje macie obywatelstwo polskie, ale obydwoje lub jedno z Was zamieszkujecie poza Polską, ale na terenie innego państwa Unii Europejskiej, pozew można złożyć do sądu w Polsce.  Niezależnie od tego, czy wyrok rozwodowy wydał sąd polski, czy zagraniczny, jest on ważny. Będzie wymagał jedynie rejestracji lub uznania przez polskie organy. Jeśli wasz wyrok rozwodowy wydał sąd w państwie Unii Europejskiej przed dniem 1 maja 2004 r. lub sąd w innym państwie przed dniem 1 lipca 2009 r., trzeba się będzie zwrócić do polskiego sądu okręgowego z wnioskiem o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego. 

21-09-2020, Rafał Napłoszek